Strona główna » Szkockie
Rasa Szkocki
Scottish Fold, czyli kot szkocki zwisłouchy, to rasa powstała w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej. Nietypowe, oklapnięte uszy po raz pierwszy zauważono u wiejskiej kotki w Szkocji, co szybko przyciągnęło uwagę hodowców. Dzięki odpowiedniej selekcji i krzyżowaniu z kotami brytyjskimi oraz amerykańskimi krótkowłosymi utrwalono tę cechę, tworząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras kotów na świecie.
O Rasie
Historia tej rasy rozpoczęła się w Szkocji na początku lat 60. XX wieku. Miejscowy farmer William Ross zauważył w sąsiednim gospodarstwie białą kotkę o nietypowych, oklapniętych uszach. Zainteresowała się nią jego żona i poprosiła właścicieli, by podarowali jej kocię z miotu, gdy kotka się okoci. Rok później pani Ross otrzymała kotkę, którą nazwała Snooks. Gdy Snooks dorosła, została skojarzona z rudym brytyjskim krótkowłosym kocurem. W miocie urodził się biały zwisłouchy kociak o imieniu Snowball.
Kolejne pokolenie urodziło się ze skojarzenia Snowballa i białej brytyjskiej kotki Lady May – w miocie znalazło się aż pięć kociąt z charakterystycznymi oklapniętymi uszami. W 1966 roku państwo Rossowie zarejestrowali swoją hodowlę pod nazwą Denisla i wspólnie z genetykami opracowali program hodowlany.
W 1974 roku, w Stanach Zjednoczonych, rasa została eksperymentalnie uznana przez Cat Fanciers’ Association (Amerykański Związek Hodowców Kotów).
W tamtym okresie Scottish Foldy miały bardzo ograniczoną pulę genetyczną, dlatego zdecydowano się na krzyżowanie ich z kotami brytyjskimi krótkowłosymi i amerykańskimi krótkowłosymi – te rasy do dziś stanowią podstawę hodowli Scottish Foldów. Krzyżowanie to miało na celu poprawę zdrowia rasy, co pozwoliło szkockim kotom zwisłouchym dożywać późnej starości.
W hodowli obowiązuje jednak ścisła zasada – nie wolno krzyżować dwóch Scottish Foldów. Jedno z rodziców zawsze musi mieć normalne, stojące uszy, dlatego w miotach rodzą się także kocięta Scottish Straight (szkockie prostouche).
Charakter
Scottish Fold to kot o umiarkowanym temperamencie, łagodny, spokojny, towarzyski i cichy, ale nieco nieśmiały.
Mimo swojego nietypowego wyglądu zachował wszystkie kocie instynkty i jest skutecznym łowcą myszy. To typowy domator – woli wygodną kanapę od spacerów po okolicy. Świetnie odnajduje się nawet w niewielkim mieszkaniu. Scottish Foldy często przyjmują zabawne pozycje – kładą się na podłodze niczym żaby lub wylegują na plecach z łapkami do góry.
Koty tej rasy źle znoszą samotność, dlatego nie są polecane osobom, które długo przebywają poza domem, chyba że zapewnią pupilowi towarzystwo drugiego kota.
Wygląd i pielęgnacja:
Scottish Fold pochodzi ze Szkocji, a jego charakterystyczną cechą są małe, zaokrąglone i szeroko osadzone uszy. Jego sierść jest krótka, ale wyjątkowo miękka i puszysta. Koty tej rasy są przyjazne, uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawy.
- Koty tej rasy osiągają dorosłość w wieku 10 - 12 miesięcy. Są zwierzętami średniej wielkości. Mogą mieć od 30 do 35 cm wysokości oraz ważyć od 3 do 5 kg (przedstawiciele płci żeńskiej) i od 4 do 6 kg (przedstawiciele płci męskiej).
- Cechują się umięśnioną budową ciała, mają nieznacznie krótsze niż długość ciała kończyny. Ponadto mają zaokrąglone ciało i okrągłą głowę, którą zdobią duże oczy.
- Scottish foldy mają pełne policzki, krótki i szeroki nos, wydatne poduszki wąsów. Charakterystyczną cechą tych kotów jest nietypowy wygląd uszu. Są małe, zaokrąglone, szeroko osadzone i załamane, przy czym to załamanie może różnie wyglądać.
- Scottish foldy mają delikatne i puchate, lecz krótkie futerko, które może mieć rozmaitą barwę, z wykluczeniem bursztynowego. Futerko ponadto nie powinno płasko przylegać do ciała. Ma gęsty podszerstek.
- Pielęgnacja tego kota jest łatwa. Wystarczy szczotkować sierść raz w tygodniu, głównie w celu usunięcia martwego włosa.
Umaszczenie
Kociak w domu
Przyjęcie kociaka do domu to decyzja, która wymaga przemyślenia. Kot wymaga pielęgnacji, zabawy i opieki. Nowy opiekun będzie musiał zadbać o jego karmienie, szczotkowanie i czystość kuwety.
Na początek warto stosować podobne żywienie i akcesoria, jak w hodowli – pomoże to maluchowi szybciej przyzwyczaić się do nowego otoczenia.
Wyprawka kotka

Miseczki
3 szt. (na wodę, suchą i mokrą karmę)

Kuweta
kryta lub otwarta (duża, ok. 54 x 45 cm) + łopatka

Drapak
stabilny, wys. do 120 cm

Transporter
plastikowy, ok. 58 x 37 x 32 cm

Zabawki
tunele, myszki, piórka, piłeczki
Żywienie
W hodowli stosujemy żywienie mieszane – wysokomięsna sucha karma, pokarmy z puszek oraz surowe mięso (przemrożone). Stosujemy również dietę BARF, opartą na surowym mięsie, co jest najbardziej zbliżone do naturalnego pożywienia kotów.
- Standardowa stosowana w hodowli. Oparta jest na żywieniu kotów tzw. pokarmem mieszanym tzn. zarówno karmą suchą, pokarmem z puszek, słoiczków, saszetek jak i jedzeniem bliższym naturze kota, czyli mięsem. W hodowli koty karmione są wysoko mięsnymi suchymi karmami, pokarmem z puszek, mięsem wołowym, drobiowym surowym – przemrożonym.
- Dieta BARF podstawą tej diety jest karmienie kota wyłącznie surowym mięsem. Pożywienie jest bliskie takiemu, jakim żywiłby się kot w warunkach naturalnych. Składniki tej diety powinny odzwierciedlać rodzaje, proporcje oraz zróżnicowanie naturalnej diety przodków kota.
Suplementy diety
- multiwitamina w paście
- pasta odkłaczająca,
- probiotyk dla kota np: niezbędny w przypadku wystąpienie biegunki u kota.
Higiena
- grzebień metalowy, furminator (przyrząd do usuwania podszerstka - przydatny dla kota starszego, wymieniającego futro w okresach linienia),
- płyn do przecierania oczu i uszu - polecam środki wytwarzane z naturalnych składników lub przecieranie oczu i uszu wacikiem zamoczonym w przegotowanej letniej wodzie. Nie przecieramy oczu naparem z rumianku,
- puder dla dzieci,
- zbrylający kukurydziany Benek Corn o naturalnym zapachu.
Zagrożenia

Dla naszych kotów stanowią zagrożenie niektóre rośliny doniczkowe, owoce, warzywa trzymane w mieszkaniach. Dla bezpieczeństwa naszych podopiecznych należy takie rośliny usunąć lub postawić w miejscu niedostępnym dla kota. Aby kociak był w pełni bezpieczny w nowym domku należy zabezpieczyć przewody elektryczne, pamiętać, aby sprawdzić przed włączeniem zmywarki oraz pralki, czy nie ma tam kota, zamykać klapę w toalecie, nie otwierać okien na oścież.
O Hodowli
Hodowla kotów rasy szkocki zwisłouchy od Paolki*PL znajduje się w miejscowości Dębczyno (woj. zachodniopomorskie). Kocięta wychowują się wśród ludzi i psów, a od pierwszych dni życia są przyzwyczajane do codziennych odgłosów domowych. Dzięki temu są pewne siebie, dobrze znoszą zmiany i szybko aklimatyzują się w nowych domach.
Fascynacja zwierzętami towarzyszyła mi od najmłodszych lat. Odkąd pamiętam, w moim domu zawsze były zwierzęta: jamnik Rodos, doberman Baster, kundelek Fila, chomik Puszek, rybki, żółw wodny Tuptuś oraz dwie papugi faliste. Byłam jednak przede wszystkim miłośniczką psów i koni.

Pierwszy kot w domu
Chęć posiadania kota pojawiła się w 2009 roku, kiedy mój syn zapragnął mieć własnego pupila. Fascynacja kotami rozpoczęła się jednak dużo wcześniej – już w 2002 roku, podczas wizyty u przyjaciół w Belgii, wzięłam udział w wystawie kotów rasowych. Po raz pierwszy mogłam podziwiać te piękne zwierzęta i szczególnie zachwycił mnie norweski leśny, który zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Postanowiłam zapoznać się z różnymi rasami i wybrać kota, który spełni nasze oczekiwania. Po przeanalizowaniu kilkunastu ras zdecydowałam się na Ragdolla – jego charakter i niezwykły urok przeważyły szalę. Skontaktowałam się z hodowlą, zarezerwowałam kotkę i z niecierpliwością odliczałam dni do jej odbioru. Był to dzień pełen emocji, który na zawsze odmienił nasze życie. Ragdolle to wyjątkowe koty – żadna charakterystyka rasy nie odda ich niezwykłości. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, a miłość do kotów szybko się rozwinęła – jeden kot już nie wystarczył… i tak wszystko się zaczęło.
Hodowla i jej cele
Hodowla kotów rasowych polega na starannej selekcji osobników pod względem eksterieru, prawidłowego wybarwienia, charakteru oraz eliminacji osobników obciążonych wadami.
Hodowca regularnie uczestniczy w wystawach, gdzie prezentuje swoje koty, a także całe mioty, by uzyskać obiektywną ocenę i przeprowadzić selekcję. Aby kocięta spełniały standardy rasy, do krycia wybierany jest kocur z najwyższymi tytułami. Nie jest to kwestia snobizmu, lecz dowód na dbałość o rozwój rasy i przekazywanie jej najlepszych cech. Dlatego na reproduktora nadaje się wyłącznie kocur, który został wyróżniony na wielu wystawach przez międzynarodowych sędziów.
Szanujący się hodowca dba o zdrowie kociąt, zapewnia im opiekę weterynaryjną, odpowiednią selekcję oraz szuka dla nich odpowiedzialnych właścicieli.
Hodowla jest członkiem AmoFeles
Hodowla od Paolki*PL należy do Klubu Kota X-Treme, który jest częścią federacji felinologicznej TICA (The International Cat Association).
TICA to międzynarodowa organizacja felinologiczna z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, założona 22 czerwca 1979 roku. Obecnie zrzesza największą na świecie liczbę hodowców kotów rodowodowych i domowych.

Hodowla od Paolki*PL ma charakter domowy – zarówno dorosłe koty, jak i kocięta są pełnoprawnymi członkami rodziny. Od pierwszych dni życia przyzwyczajane są do kontaktu z ludźmi, brania na ręce i uczestniczenia w codziennym życiu domowym. Poświęcamy im dużo uwagi, a hodowla kotów to nasza pasja. Dążymy do profesjonalizmu i dbamy o najlepsze cechy tej rasy. Specjalizujemy się w hodowli szkockich kotów krótkowłosych w kolorze złotym.
Dodatkowe informacje
Nasze kocięta to ucieleśnienie elegancji i przyjaznego charakteru. Są gotowe, by wnieść radość i towarzystwo do nowego domu. Charakteryzują się łagodnością, cierpliwością i doskonałą zdolnością adaptacji – doskonale odnajdują się w różnych środowiskach domowych i stają się wiernymi przyjaciółmi dla osób w każdym wieku.
- Status kociaka:
- Obserwacja – obserwujemy, jak kociak się rozwija.
- Dostępny – kociak jest wolny, można go wstępnie zarezerwować.
- Wstępna rezerwacja – rezerwacja tymczasowa, czekamy 3 dni na wpłatę zadatku.
- Rezerwacja – kociak jest zarezerwowany, czeka na odbiór przez nowych właścicieli.
- Zostaje w hodowli – kociak zostaje w hodowli i nie podlega rezerwacji.
- W nowym domu – kociak jest już u nowych właścicieli.
- Przeznaczenie kociaka:
- Do hodowli – kociak rokuje na kota wystawowo-hodowlanego.
- Wystawowy – kociak rokuje na kota wystawowego i opuszcza hodowlę po zabiegu kastracji/sterylizacji.
- Na kolanka – kociak zakwalifikowany jako „do kochania”, opuszcza hodowlę po zabiegu kastracji/sterylizacji.
Zadatek na kota, który nie zostanie odebrany z hodowli w ustalonym terminie przepada.
Kociaki opuszczają hodowlę po ukończeniu minimum 12 tygodni. Przebywanie kociaka przy matce, wśród rodzeństwa do momentu ukończenia 12 – 13 tygodni jest niezbędne dla zdrowia, właściwego rozwoju, socjalizacji i psychiki kociąt. Maluch opuszczający hodowlę otrzyma rodowód, książeczki zdrowia z aktualnymi szczepieniami, informacji o żywieniu, pielęgnacji oraz wyprawkę. Nie sprzedajemy kociąt bez rodowodu.
Hodowla Białogard
Witamy w naszym świecie, gdzie miłość do kotów jest najważniejsza! Nasza hodowla zapewnia bezpieczne i zdrowe środowisko dla naszych podopiecznych, chroniąc je przed zewnętrznymi zagrożeniami.
Adres
Hodowla kotów od Paolki*PL
- Dębczyno 78-200
Numer rachunku bankowego
- Bank PKO BP 89 1020 2821 0000 1002 0108 9481